A candida albicans nevű élesztőgomba a normális bőr- és bélflóránk része, időnként azonban gondot okozhat. Sokan szenvednek tőle, mégis kezelésével inkább csak a természetgyógyászat fogalakozik. A bélrendszerben lévő emésztést segítő, jóindulatú baktériumok szabályozzák a gombák mennyiségét, ha azonban védekezőképességünk gyengül, a gomba – nem feltétlenül, de – támadásba lendülhet. A rossz táplálkozás, az antibiotikumok bevitele, a fogamzásgátlók szedése, a stresszhelyzetek, a lelki problémák által az egyensúlyért felelős bélbaktériumok száma csökken, amely kedvez a gomba elszaporodásának. A „gombafertőzés” csak akkor jön létre, ha az immunrendszer állapota átmenetileg meggyengül.
A tünetek nagyon eltérőek. Gyakran nem jellegzetesek, egyéb megbetegedésekre is utalhatnak. A bizonytalan eredetű, nem típusos, sokszor súlyosnak vélt tünetek mögött a Candida élesztőgombát, mint lehetséges kórokozót tartjuk kiváltó tényezőnek. Az elsavasodás tünetei megegyeznek a candida gomba elszaporodásának tüneteivel. Ezenkívül emésztőrendszeri panaszok (hasmenés, puffadás, székrekedés), bizonytalan hasi panaszok, végbélviszketés, gyakori hüvelyi gombás fertőzés, hólyaghurut, vesemedence gyulladás, prosztatagyulladás, ekcéma, allergiás bőrtünetek, korpásodás, túlzott zsírosodás, bőrszárazság, hajhullás, fiatalkorban kopaszodás.
A candida belefúrja magát a bél hámsejtjeibe, megnöveli a sejtek áteresztőképességét, így a véráramba jutva bárhol megtelepedhet.
Kimutatása nem mindig egyszerű,mert a gombák fészket képezve nagyon szorosan tapadnak a bélfalra, ezért jelenlétüket az egyszerű székletvizsgálat nem mindig árulja el. A vérvizsgálat sem egyértelmű, mert ha eleve gyenge az immunrendszer, az ellenanyag-szint vizsgálat eredménye nem tudja kimutatni. A gomba toxintermelését a a magasabb májenzim érték és koleszterinszint is jelezheti. A természetgyógyászati vizsgálatok teljesen megbízhatóak a gombák „bemérésére”.
A terápia legfőbb irányvonala a bél eredeti mikro-flórájának helyre állítása, amely komplex feladat. Először a gomba mennyiségét csökkentjük. Erre a célra javasolt készítmények: Grapefruitmag kivonat, Cystus komplex, stb. Ezután a jótékony baktériumokat pótoljuk. Erre a célra javasolt a Probiosan, Probiosan Inovum, Flóra plusz, stb kúraszerű szedése. Emellett fontos a saját bélflóra táplálása, hiszen ez a teljesen egyéni összetételű flóra biztosítja a teljes egészségünket. A Mikrobiom Pro, a Ketogreen napi fogyasztása segít a felszívódás optimalizálásában.
A termékek webáruházunkban megrendelhetők.
A kezelést nagymértékben segíti a megfelelő táplálkozás az alábbiak fogyasztásával:
– Friss zöldség (párolva, salátának, főzeléknek, levesnek elkészítve)
– Teljes értékű gabona (barna rizs, rozs, hajdina, köles, árpa, puffasztott gabona, rostban gazdag ételek)
– Élesztő nélküli vagy hosszú érlelésű kovásszal készült tönköly, durum, alakor vagy rozskenyér
– Diófélék, pörkölés nélküli olajos magvak, tojás
– Hüvelyesek (bab, lencse, feles borsó)
– Nem édes gyümölcsök (savanyú alma, körte, szilva, birsalma, grape, citrom)
– Natúr joghurt, aludttej, túró, tejföl, mozzarella, fetasajt, hidegen sajtolt olajok
– Húsfélék (friss fehér húsok, hal, csirke, pulyka, hal, vadhúsok)
– Napi 2-3 liter folyadék, szénsavmentes ásványvíz
A kúra ideje alatt nem javasolt fogyasztani:
– cukor, méz, csokoládé, sütemény, fagylalt, lekvár, édes gyümölcsök és italok (cseresznye, eper, szilva, barack, szőlő, mazsola, datolya, füge, banán, narancs, mandarin, dinnye, kivi, ananász, aszalt gyümölcsök)
– fehér liszt és ebből készült tésztafélék, fehér rizs, élesztő (kenyér, kelt tészta, stb.)
– tej és a gombakultúrával készült tejtermékek (kefir, camembert jellegű sajtok)
– savanyú káposzta, ecetes savanyúságok, sör, bor, pálinka, pezsgő, instant italok, cola, gyümölcslevek (kivéve fehér, száraz bor )
Ételreceptek „candidakúrához” a blogbejegyzésben.